Ostrożeń polny to pospolicie występująca roślina w Polsce, która jest chwastem pojawiającym się w uprawach lub na trawnikach. Podobnie, jak wiele innych roślin, na przykład winobluszcz zaroślowy, dzikie wino lub biała rzodkiew nie cieszy się wśród ogrodników i rolników dobrą opinią.
Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób go zwalczyć przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego również, jaka jest charakterystyka tej rośliny oraz jak ostrożeń polny wpływa na uprawy.
Ostrożeń polny (cirsium arvense) pospolity chwast – gatunek wieloletni
Ostrożeń polny (cirsium arvense) potocznie nazywany jest ostem i to właśnie ta nazwa najczęściej funkcjonuje w jego przypadku, nieprawidłowo zresztą, ponieważ oset to nazwa innej rośliny, choć podobnej. Ostrożeń polny jest rośliną wieloletnią zaliczaną do rodziny astrowatych. Rośliny astrowate naturalnie występują na całym świecie z wyłączeniem jedynie Antarktydy. W rodzinie astrowatych jest ok. 25 tysięcy gatunków roślin, trudno się więc dziwić, że posiadają tak wielki zakres występowania. Sam ostrożeń polny spotykany jest w całej Europie, w dużej części Azji, ale jako gatunek o bardzo szerokim zasięgu geograficznym (gatunek kosmopolityczny) został przez człowieka przeniesiony także do Australii, Nowej Zelandii, Ameryki Północnej, a także można go znaleźć w niektórych państwach Afryki.
Ostrożeń polny i jego cechy morfologiczne
Ostrożeń polny – roślina jest dwupienna, może dorosnąć do około 50-150 cm wysokości, jej łodyga jest kanciasta i owłosiona, a jej system korzeniowy jest bardzo mocno rozgałęziony. Liście od spodu są szare z nalotem, natomiast z wierzchu zielone oraz nagie. Ich kształt jest bardzo zróżnicowany w zależności od tego, w jakim miejscu wyrastają, mogą być liście wydłużone, owalne, a ich brzegi blaszki liściowej kolczaste, sieczne i wrębne. Kwiaty ostrożnia polnego zebrane są w kwiatostany koloru różowego lub fioletowego skumulowane w baldachogrona. Kwiaty żeńskie wydzielają silny i miły dla nosa zapach. Ostrożeń polny szczyci się także owocami pod postacią niełupek, których długość to około 3 mm.
Chemiczne zwalczanie ostrożnia polnego
Ostrożeń polny jest niebezpieczny i bardzo uciążliwy dla upraw, może pojawiać się na wszystkich uprawach, nawet w miejscach suchych i bardziej problematycznych. Nie stanowi to dla niego większego problemu, ponieważ jego korzeń jest tak dobrze rozwinięty, że sięga do bardziej nawodnionych warstw gleby. Rośnie więc wszędzie, na uprawach rzepaku, pastwiskach, w kukurydzy, na poboczach dróg. W kukurydzy może spowodować ogromne straty, ponieważ jego system korzeniowy pobiera z gleby wiele składników odżywczych, które są bardzo potrzebne w okresie wzrostu. Nawet dwie rośliny rosnące na 1 m2 mogą doprowadzić do około 20% spadku zbiorów.
Ostrożeń polny trzeba zwalczać, a najczęściej spotykanym środkiem są herbicydy, które dzieli się na:
- herbicydy dolistne;
- herbicydy doglebowe;
- herbicydy doglebowo-dolistne.
Pod względem zaś zakresu działania dzieli się je na:
- herbicydy totalne – które są w stanie usunąć wszystkie chwasty;
- herbicydy niszczące rośliny jednoliścienne;
- herbicydy niszczące rośliny dwuliścienne.
Warto skorzystać z herbicydów, które można stosować już przed rozpoczęciem uprawy i tu także dzieli się je na:
- herbicydy przedwschodowe;
- herbicydy pogłówne;
- herbicydy przedsiewne.
Zabiegi mechaniczne w celu zwalczania ostrożnia polnego
Opryski to nie wszystko, można także przeprowadzać zabiegi mechaniczne, które znacząco wspomagają walkę z tym szkodliwym chwastem. W okresie wiosennym przeprowadza się w tym celu bronowanie lub podorywkę. Trzeba pamiętać, że na terenach nieużytków powinno się regularnie kosić, by osłabić i ograniczyć przenoszenie się ostrożnia polnego.
Okazuje się, że ostrożeń polny nie posiada jedynie wad, jak można wyczytać w starych przekazach ludowych, jest to także roślina, która pomaga w obkurczaniu naczyń krwionośnych, przyspiesza przemianę materii, oczyszcza organizm ze złogów i szkodliwych substancji, ma właściwości odtruwające.
Powiązane artykuły:
- Opryski na skrzyp polny – jak pozbyć się chwastów i nie zaszkodzić innym roślinom?
- Skrzyp polny jako nawóz w uprawach
- Herbicydy – preparaty chwastobójcze. Jak walczyć z chwastami w uprawach rzepaku i kukurydzy?
- Oprysk na chwasty w truskawkach – ciesz się dużymi zbiorami owoców
- Opryski na samosiewy w rzepaku: jak skutecznie zwalczać chwasty?